Značaj tehnologije ogleda se u načinu na koji može da pobojša kvalitet života pojedinaca i zajednica. Projekat „Prekogranični zvuk za osobe sa invaliditetom“, takođe poznat kao CBS-CD, upotrebio je tehnologiju radi podrške uključivanju dece i mladih sa smetnjama u razvoju i sa invaliditetom u kulturni i društveni život dve zajednice u pograničnom regionu Mađarske i Srbije.
Zahvaljujući EU (IPA) sufinansiranju, omogućenim kroz ovaj program, projektni partneri su kupili muzičke uređaje zasnovane na Soundbeam tehnologiji koji su omogućili mladim osobama sa invaliditetom da stvaraju muziku.
Soundbeam uređaji su bazirani na senzorima koji detektuju čak i najmanje pokrete tela pomoću ultrazvučnih talasa i pretvaraju ih u zvukove i muziku. Pored nabavke ove opreme, projekat je obuhvatio i treninge za upotrebu ove tehnologije, radionice, razmenu znanja i iskustava i nastupe učesnika projekta kao orkestar „Dobri ljudi“.
Za mlade učesnike u projektu prilika da stvaraju muziku predstavljala je više od oblika izražavanja i otkrivanja sopstvenih sposobnosti i talenata. Za njih, ovo je bila šansa da aktivno učestvuju u kulturnom i društvenom životu svojih zajednica. Na ovaj način, projekat je pomogao povećanju vidljivosti osoba sa invaliditetom i stvaranju pozitivnog stava njihovih sugrađana prema njima.
Projekat je realizovan u periodu od 1. septembra 2018. do 31. decembra 2019. godine, u okviru prioriteta Programa za stimulisanje saradnje u oblasti turizma i očuvanja kulturnog nasleđa. Ovo partnerstvo su činile Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović” sa domom učenika, iz Novog Sada i Specijalna škola iz Baje - institucije koje uspešno sarađuju oko 20 godina.
Priloženi video klip, proizveden u okviru projekta CBS-CD, pruža uvid u iskustva mladih učesnika i projektnog tima i ističe važnost projekata saradnje koji promovišu socijalnu inkluziju.
Detaljne informacije o projektu su dostupne u odeljku Projekti na ovoj internet stranici, kao i na Fejsbuk stranici projekta CBS-CD.